Podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji w Placówkach Wsparcia Dziennego w Lubawce i Miszkowicach

W okresie wakacji Placówki Wsparcia Dziennego funkcjonują od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00.  

W okresie czerwiec-lipiec 2018 r. dzieci i młodzież codziennie brały udział w zajęciach o różnym charakterze. Organizowano gry i zabawy tematyczne, integracyjne, zajęcia kulinarne, plastyczne, naukowe oraz różnego rodzaju turnieje: unihokeja, tenisa stołowego, gry w piłkarzyki. Miały miejsce również atrakcyjne wycieczki jednodniowe.

Podczas "tygodnia sportów nietypowych" odbył się m.in. wakacyjny turniej strzelania z pistoletu laserowego, turniej łowienia rybek, wyścigi i łapanie węży na czas.

W ramach "tygodnia nauki" dzięki wychowawcom i specjalistom zatrudnionym w placówkach dzieci i młodzież miały okazję zobaczyć i wziąć udział w różnych eksperymentach. W niezwykły ,,świat fizyki" zabrał wychowanków Pan Piotr Pęcherczyk zatrudniony w PWD. Wprowadził dzieci w świat eksperymentów dotyczących mieszania cieczy, złudzeń optycznych, zjawisk odrzutu, napięć powierzchniowych, dzieci mogły także pobawić się maszyną elektrostatyczną. Te wszystkie pojęcia brzmią bardzo poważnie, ale nasz wykładowca sprawił, że wszystko było proste i zrozumiałe, a przy tym dzieci miały dużo zabawy. Wychowankowie eksperymentowali również ze składnikami spożywczymi. Mąka ziemniaczana i trochę wody - niby nic nadzwyczajnego, ale eksperyment, który zaproponowała Pani Renata Kozubska, prowadząca zajęcia matematyczno-techniczne, przyniósł im dużo radości. Z tych składników o odpowiedniej proporcji powstała ciecz, którą można było formować (ciecz nieniutonowska), a gdy się tylko przestawało formować przeciekała przez ręce. Po wszystkim nasi wychowankowie byli umorusani po uszy, ale tak szczęśliwi, że zrobioną masę zabrali do domu, by kontynuować zabawę. Innego dnia, przy okazji eksperymentowania ze składnikami spożywczymi,  prawdziwym hitem okazał się wulkan z którego wypłynęła ,,lawa". Podczas "tygodnia nauki" dzieci brały także udział w rozwiązywaniu różnych zagadek umysłowych - wybierały pięć kart z dowolnej kategorii: czytanie ze zrozumieniem, kaligrafia, tabliczka mnożenia, krzyżówki, rebusy itp., a następnie w określonym czasie rozwiązywały zadania, mogąc korzystać z pomocy wychowawców.

"Tydzień nauki" zakończył się niezwykle interesującą wycieczką do Głuszycy w dniu 06.07.2018 r. Była to również bardzo poruszająca lekcja historii. Dzieci z PWD z Lubawki i Miszkowic oraz ich opiekunowie zwiedzili podziemne miasto ,,Osówkę". Niezwykłych wrażeń można było doznać przechodząc podziemną trasą liczącą około 1,5 km (część w zupełnych ciemnościach). Ze względu na miejscami bardzo niskie sklepienie, uczestnicy wycieczki po podziemiach poruszali się w kaskach.

,,Jak to jest zrobione?" tak nazwano cykl zajęć, podczas których wychowankowie PWD w Lubawce odwiedzali różne miejsca pracy, by dowiedzieć się jak powstają różne produkty. W dniu 12.07.2018 r. dzięki uprzejmości lokalnych przedsiębiorców, dzieci miały okazję zwiedzić Firmę R.S. Textile i zobaczyć jak powstają bluzki oraz sukienki. Obserwowały cały proces produkcji od momentu gdy materiał trafia do fabryki, po gotowy produkt przygotowany do sprzedaży.

Bardzo atrakcyjny dla dzieci z PWD był także "tydzień kulinarny". Każdego dnia dzieci z udziałem opiekunów przygotowywały w grupach różnego rodzaju potrawy i desery: m.in. koreczki warzywne, koreczki owocowe, pyszne sałatki (owocowa, z tuńczykiem, po grecku, z makaronem). Zarówno z warzyw jak i owoców powstały pyszne koktajle. Szczególne zainteresowanie wzbudził koktajl zielony, który składał się z jarmużu, pietruszki, ogórków, jabłek, banana i awokado. "Kulinarny tydzień" zakończył się przygotowywaniem  przystawek, które wzorowane były na hiszpańskich tapas. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru były bardzo pracochłonne. Wyglądały niesamowicie. Osoby, które ich skosztowały potwierdzają, że smakowały równie wybornie jak wyglądały.

Dnia 23.07.2018 r. miał miejsce integracyjny grill w Miszkowicach. Wychowawcy i wychowankowie z Placówki Wsparcia Dziennego z Lubawki i Miszkowic postanowili wspólnie spędzić czas i zintegrować się. Był grill, do którego pyszne sałatki przygotowali wychowankowie placówki z Miszkowic, a później dzieci uczestniczyły we wspólnych grach i zabawach.

W dniu 24.07.2018 r. odbyła się wspaniała historyczna wycieczka do Twierdzy  Srebrnogórskiej. Powstała ona w XVIII wieku na polecenie pruskiego króla Fryderyka Wielkiego i nigdy nie została zdobyta. Budowniczy musieli włożyć dużo trudu, gdyż umiejscowiona została na dwóch górach. Jej budowa trwała 12 lat. Przewodnik, który oprowadzał uczestników po twierdzy opowiadał jej dzieje w bardzo dowcipny sposób, co bardzo się wszystkim podobało.

W kolejnych dniach działalności placówki, w związku z odbytą wycieczką do Srebrnej Góry odbyły się w PWD zajęcia plastyczno-techniczne. Dzieci były pod tak dużym wrażeniem wyjazdu, że postanowiły wykonać własne twierdze z wykorzystaniem kartonu i innych materiałów plastycznych, co zajęło im dwa dni.

Na m-c sierpień 2018 r. także zaplanowane są w PWD zajęcia o różnym charakterze oraz wycieczki na rzecz dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek. Poniżej galeria zdjęć z opisanych wyżej wydarzeń, które miały miejsce w PWD.