Wakacje w Placówkach Wsparcia Dziennego dla dzieci w Lubawce i Miszkowicach

Trwają wakacje w Placówkach Wsparcia Dziennego dla dzieci w Lubawce i Miszkowicach. W ramach zajęć w obu Placówkach dzieci codziennie mają urozmaicany program rozwijający pasje i zainteresowania młodych ludzi.

Miesiąc czerwiec oraz lipiec obfitował w liczne spotkania dzieci z pasjonatami oraz specjalistami z różnych dziedzin. Wychowawcy zorganizowali m.in. spotkanie z Panem Arkadiuszem Dybcem, który pasjonuje się bieganiem. Opowiadał on podczas spotkania  o jednym z najbardziej niezwykłych biegów, w jakich wziął udział w swoim życiu. Nazywał się on Freedom Hairity Run. Start biegu był w Gdańsku, a meta w Mediolanie. Na starcie biegaczy odwiedził prezydent Lech Wałęsa. Cel biegu był szczytny. Biegacze zbierali pieniądze na rzecz ubogich dzieci.

W dniu  02.07.2019 r. Placówki Wsparcia Dziennego odwiedził Pan Dariusz Śnieżny, którego jedną z pasji jest wspinaczka górska. W niezwykle interesujący sposób opowiedział dzieciom o jednej ze swoich wypraw, którą odbył na Górę Denali - najwyższy szczyt Ameryki Północnej, znajdujący się na Alasce. Zaprezentował dzieciom sprzęt, dzięki któremu zdobył ten szczyt.

Kontynuując temat Ameryki Północnej, Pan Piotr Pęcherczyk przygotował dla dzieci prezentację multimedialną na temat tego kontynentu.

Kolejne ważne spotkanie w ramach poznawania Kontynentu Amerykańskiego odbyło się w dniu 03.07.2019 r. Placówkę odwiedził Pan Robert Jojczyk, który pracuje w służbie celnej. Opowiadał o tym, jakie pamiątki można przywozić z kontynentu amerykańskiego, a co zabrać tam z sobą, by nie było problemów. Dzieci poznawały m.in. występujące tam zwierzęta i rośliny chronione. Na koniec spotkania z Panem Robertem wszystkie dzieci otrzymały mapy świata z zagrożonymi gatunkami.

W ramach zajęć kulinarnych w dwóch PWD dzieci przygotowywały typowo amerykańskie desery. Były ciasta z pianek, Brownie itp. Tydzień amerykański zakończył się dwudniowym biwakiem w Janiszowie, gdzie dzieci nocowały w wiosce indiańskiej w namiotach zwanych Tipi. Było dużo gier i zabaw, legendy i pieśni przy wieczornym ognisku, nocleg w Tipi i rewelacyjna gra nocna w czaszkę bizona.

W miesiącu lipcu Placówkę Wsparcia Dziennego w Lubawce odwiedziła Pani Iwona Dereń, która była jedną z reprezentantek Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano w 1998 r. Pani Iwona opowiadała na czym polegała jej dyscyplina sportowa (biatlon), jak wyglądała jej droga do Olimpiady i jak było w Japonii. Na koniec zaprosiła dzieci na trening strzelecki.

W dniu 10.07.2019 r.  odbył się wyjazd do Parku Wodnego Aqua Zdrój w Wałbrzychu. Na basenie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były zjeżdżalnie, jacuzzi oraz wspólne pływanie.

Dnia 17.07.2019 r. dla dzieci z obu Placówek zorganizowano wyjazd na Zamek Chojnik. Pomimo dosyć wymagającej trasy do Zamku dzieci były bardzo zainteresowane jego historią.

W ramach dodatkowych zajęć w Placówkach wychowawcy zorganizowali dla dzieci praktyczne zajęcia z zakresu prawidłowej segregacji odpadów. W związku z tym dzieci odwiedziły Zakład Utylizacji Odpadów Firmy "Sanikom" w Lubawce. Wychowawcy kontynuowali temat ochrony środowiska w siedzibach Placówek. Dzieci uczyły się m.in. jak wykorzystać ponownie zużyte materiały. Oglądały także interesujący interesujący film dotyczący tego tematu pt. ,,nieNiepotrzebni".