Powitanie Wiosny w Dziennym Domu Pobytu Senior+

W Dziennym Domu Pobytu Senior+ witaliśmy wczoraj, 20 marca, kalendarzową wiosnę. W przepędzaniu uprzykrzonej zimy pomagała nam młodzież z Placówki Wsparcia Dziennego z Lubawki.

Seniorzy przygotowali krótką prezentację starych zwyczajów budzenia i przywoływania wiosny, wywodzących się  z terenów  Mazowsza, Podlasia i dawnych polskich  kresów. Opowiedzieli młodzieży o wypatrywaniu jaskółek 1 marca, wyprowadzaniu ze wsi Śmiercichy- Marzanny 21 marca i wprowadzaniu przez całą społeczność do wsi wiosny w postaci Zielonego Gaika.  25 marca, w święto Zwiastowania Marii Panny, na podlaskich wsiach wypiekano busiołowe łapy czyli bułki w kształcie łap bociana. Miało to zapewnić pomyślność na cały rok i skłonić bociany do powrotu do swoich gniazd.  Goście i uczestnicy Powitania Wiosny zostali obdarowani specjalnie  przygotowanymi busiołowymi łapami oraz otrzymali przepisy, aby w nadchodzący właśnie Dzień Bociana przygotować ciastka samodzielnie.

1521622530_zd1.jpg

Kulminacją spotkania był Wiosenny Turniej na Piosenki, w którym wzięly udział zespoły seniorów i juniorów. Turniej wygrali wszyscy! Wspólne śpiewanie porwało również gości: burmistrz Ewę Kocembę, wiceburmistrz Bożenę Kończak i przewodniczącą Rady Miasta Wandę Zabiegło.